Quantic PMI Model BPF-440M-80M-SFF is a bandpass filter with center frequency of 0.44 GHz; operates over the frequency range of 0.4 to 0.48 GHz with a maximum insertion loss of 2.5 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 1.38" x 0.47" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.44 |
| Frequency Range, -1 dB Bandwidth (GHz): | 0.4 to 0.48 |
| Bandwidth (GHz): | 0.8 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 0.5 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ DC to 0.36 GHz: | 40 dBc Min |
| Rejection @ 0.38 GHz: | 10 dBc Min |
| Rejection @ 0.5 GHz: | 10 dBc Min |
| Rejection @ 0.52 to 0.7 GHz: | 40 dBc Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B. |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |