Quantic PMI model BPF-440M540M-SFF is a bandpass filter designed with a passband from 0.44 to 0.54 GHz that has a center frequency of 0.49 GHz and an insertion loss of 3 dB maximum. Package size is 35 mm x 12 mm x 10 mm and comes equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.49 |
| Bandwidth (GHz): | 0.44 to 0.54 (0.5 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Rejection: | 25 dB Min @ 0.36 & 0.6 GHz 80 dB Min @ 0.2 & 1.14 to 6 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 35 mm x 12 mm x 10 mm 1.38" x 0.473" x 0.393" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |