Quantic PMI Model BPF-4D15G-3D7G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 4.15 GHz, a passband of 2.3 to 6 GHz, and a maximum insertion loss of 1.5 dB. Package size is 2.36" x 1.18" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 4.15 |
| Bandwidth (GHz): | 2.3 to 6 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Rejection: | 30 dBc Min @ 2.1 GHz and 6.4 GHz |
| VSWR: | 2:1 Max 1.5:1 Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.36" x 1.18" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |