Quantic PMI Model BPF-4G-4G-CD-SFF is a bandpass filter with a passband frequency of 2 to 6 GHz. Package size is 1.97" x 1.18" x 0.50" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 4 |
| Bandwidth (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 2 W CW Max |
| Passband Ripple: | 0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ DC to 1.7 GHz: | 65 dB Min |
| Rejection Above 6.7 GHz: | 65 dB Min |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.97" x 1.18" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. B |