Quantic PMI Model BPF-4G25R4G35R-100M-TNC is a bandpass filter with a center frequency of 4.3 GHz. It has a max insertion loss of 1 dB and a maximum VSWR of 1.25:1. This model is outfitted with TNC female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 4.3 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 |
| Passband Frequency (GHz): | 4.25 to 4.35 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Group Delay: | 2 ns Max (Variation) |
| Passband Ripple: | ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB Min @ 3.9 and 4.7 GHz |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Connectors: | TNC Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C TO +70 °C (Operating) -60 °C TO +85 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |