Quantic PMI Model BPF-4R8G-1R6G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 4.8 GHz with a typical insertion loss of 1 dB and a typical VSWR of 1.5:1. Package size is 2.36" x 1.08" x 0.35" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 4.8 |
| Bandwidth (GHz): | 1.6 |
| Passband Frequency (GHz): | 4 to 5.6 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Typ, 1.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Passband Ripple: | ±0.3 dB Typ, ±0.5 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ DC to 3.5 GHz: | 30 dB Min |
| Rejection @ 6.1 to 10 GHz: | 30 dB Min |
| Rejection @ 10 to 12 GHz: | 30 dB Typ |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.7:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating), -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |