PMI Model BPF-504M509M-SFF is a band pass filter centered at 0.5065 GHz that offers 1.5 dB insertion loss, 1.5:1 VSWR, and 10 W input power handling. Package size is 8.23" x 2.48" x 1.57" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.5065 |
| Bandwidth (GHz): | 0.504 to 0.509 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 40 CW Max |
| Rejection: | 30 dB Min @ DC to 495 MHz & 520 to 1000 MHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 8.23" x 2.48" x 1.57" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Temperature (Storage): | -65 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |