Quantic PMI Model BPF-50G-20G-185F is a bandpass filter with a center frequency of 50 GHz, a passband of 40 to 60 GHz, a maximum insertion loss of 3 dB, and a maximum VSWR of 3:1. Package size is 0.79" x 0.47" x 0.5" and is outfitted with 1.85 mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 50 |
| Bandwidth (GHz): | 40 to 60 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB Min @ 35 GHz |
| VSWR: | 2.5:1 Typ 3:1 Max |
| Connectors: | 1.85mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |