Quantic PMI Model BPF-5250-1500-65-SFF is a Bandpass Filter with a bandwidth of 1.5 GHz covering the 4.5 to 6 GHz. Package size is 2.99" x 1.04" x 0.43" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 5.25 |
| Bandwidth (GHz): | 1.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Rejection: | -65 dBc @ DC - 4 GHz, -65 dBc @ 6.5 - 8 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.99" x 0.79" x 0.39" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |