Quantic PMI Model BPF-5300M-2000M-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 5.3 GHz and a 4.3 to 6.3 GHz bandwidth (-3 dB). Package size is 2.76” x 0.79” x 0.50”” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 5.3 |
| Bandwidth (GHz): | 4.3 to 6.3 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Rejection: | DC to 4 GHz: 40 dB Min 6.9 to 11.13 GHz: 60 dB Min |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.76” x 0.79” x 0.50” |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |