Quantic PMI Model BPF-5D625G-0D75G-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 5.625 GHz, a maximum insertion loss of 0.7 dB, and a maximum VSWR of 1.4:1. This model package size is 2.76" x 0.75" x 0.63" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 5.625 |
| Bandwidth (GHz): | 5.25 to 6 |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 dB Max |
| Input Power (dBm): | 20 W Min |
| Rejection: | 40 dB Min @ 2.8 to 3.6 GHz 40 dB Min @ 8.5 to 10.5 GHz |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.76" x 0.75" x 0.63" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +65 °C |