Quantic PMI Model BPF-5G-2G-SFF is a bandpass filter centered at 5 GHz with a 0.5 dB bandwidth of 4 to 6 GHz. and a maximum insertion loss of 0.4 dB and is housed inside a small 1.69" x 0.94" x 0.43" package outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 5 |
| Bandwidth (GHz): | 4 to 6 (0.5 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max |
| Rejection: | 80 dBc Min @ 2 GHz 65 dBc Min @ 8 GHz |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.69" x 0.94" x 0.43" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Storage): | -40 ˚C to +100 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |