Quantic PMI Model BPF-618-CD-1 is a suspended substrate filter in a lowpass/high pass configuration with a center frequency of 12 GHz; 1 dB bandwidth of 5.6 to 18.4 GHz; a maximum insertion loss of 1.5 dB typical and a maximum VSWR of 1.8:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.10" x 0.785" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 12 |
| Bandwidth (GHz): | 5.6 to 18.4 |
| 1 dB Passband: | 5.6 to 18.4 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Typ (passband) |
| Insertion Loss (Pass Band): | 1.5 dB Typ |
| Rejection @ 4.6 GHz: | -60 dB Typ |
| Rejection @ 19.4 GHz: | -30 dB Typ |
| Rejection @ 20.4 to 28 GHz: | -60 dB Typ |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.10" x 0.785" x 0.50" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |