Quantic PMI Model BPF-618-CD-MIL is a suspended substrate filter in a lowpass/high pass configuration with a center frequency of 12 GHz; 1 dB bandwidth of 6 to 18 GHz; a maximum insertion loss of 1.5 dB typical and a maximum VSWR of 1.8:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.10" x 0.785" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 12 |
| Bandwidth (GHz): | 6 to 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Rejection: | 30 dB Min (DC to 4 GHz) 30 dB Typ (19 to 20 GHz) |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.10" x 0.785" x 0.50" |
| Weight: | 2 oz Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-810E, Method 507.6, Pro.IV. - Operating 95% RH |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-810G, Method 528 Type I |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |