Quantic PMI Model BPF-6D6G-200M-SFF is a bandpass filter with a passband of 6.5 to 6.7 GHz with a maximum insertion loss of 2 dB, and 10 W power handling capability. Package size is 2.25" x 0.5" x 0.39" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 6.6 |
| Bandwidth (GHz): | 6.5 to 6.7 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input Power (dBm): | 10 W Max |
| Rejection: | 30 dB Min @ DC to 6.3 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.25" x 0.5" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ˚C to +70 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |