Quantic PMI Model BPF-6D825G-1D95G-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 6.825 GHz and a bandwidth of 5.85 to 7.8 GHz @ -3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 6.825 |
| Frequency Range, -3 dB Bandwidth (GHz): | 5.85 to 7.8 |
| Bandwidth (GHz): | 5.85 to 7.8 |
| Passband Flatness (dB): | <1.2 dB |
| Insertion Loss (dB): | <2 dB |
| Input Power (dBm): | 1 W |
| Group Delay: | <9 ns |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 40 dB at 5.65 GHz & 8 GHz |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to 70 °C |