Quantic PMI Model BPF-6G99R7G39R-SFF is a bandpass filter with a center frequency of 7.19 GHz, a maximum insertion loss of 2.0 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size 2.84" x 0.47" x 0.67" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 7.19 |
| Bandwidth (GHz): | 0.4 |
| Passband Frequency (GHz): | 6.99 to 7.39 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection @ 6.6 GHz: | 60 dB Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.84" x 0.67" x 0.47" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 °C to +85 °C (Operating) -35 °C to +95 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |