BPF-7445M8430M-SFF Preliminary
Bandpass Filter
Quantic PMI Model BPF-7445M8430M-SFF is a bandpass filter with a 7.445 to 8.43 GHz pass band that withstands 30 dBm maximum input power and exhibits 3 dB maximum insertion loss.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Preliminary
Center Frequency (GHz): 7.9375
Bandwidth (GHz): 7.445 to 8.43
Insertion Loss (dB): 3 dB Max
Input Power (dBm): 30 dBm Max
Rejection: 20 dB Min @ 14.89 to 27.11 GHz
40 dB Min @ 33.57 to 42 GHz