PMI Model BPF-7445M8430M-SFF-3 is a 7.445 to 8.43 GHz band pass filter featuring 2 dB insertion loss, 1.5:1 VSWR, and 5 W power handling. Package size is 5.04' x 0.71" x 0.49" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 7.9375 |
| Bandwidth (GHz): | 7.445 to 8.43 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 37 dBm CW Max |
| Ripple: | 0.8 dB Max |
| Rejection: | 45 dB Min @ 1.285 to 7.145 GHz 60 dB Min @ 8.95 to 9.715 GHz 70 dB Min @ 10.285 to 11.22 GHz 50 dB Min @ 11.52 to 20 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 5.04' x 0.71" x 0.49" |
| Finish: | Painted Blue |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |