Quantic PMI Model BPF-8000M-2100M-SFF is a Bandpass Filter with a center frequency of 8 GHz and a 6.95 to 9.05 GHz bandwidth (-3 dB). Package size is 3.84” x 0.71” x 0.50” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 8 |
| Bandwidth (GHz): | 6.95 to 9.05 (-3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| Input Power (dBm): | 5 W Max |
| Rejection: | DC to 6.8 GHz: 30 dB Min 9.2 to 16.8 GHz: 26 dB Min |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.84” x 0.71” x 0.50” |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |