Quantic PMI Model BPF-822M-13D5M-SMT is a Bandpass Filter with center frequency of 0.822 GHz with a maximum insertion loss of 2.3 dB and a minimum VSWR of 1.5. This model is supplied in a surface mount package that measures 1.087" x 0.394" x 0.024".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 0.822 |
| Bandwidth (GHz): | 0.029 |
| Bandwidth (1 dB BW): | FO ±0.0135 GHz Typ |
| Bandwidth (3 dB BW): | FO ±0.14.5 GHz Min (0.029 GHz Min) |
| Insertion Loss (dB): | 2.3 dB Max |
| Insertion Loss @ FO: | 2.3 dB Max @ Room Temperature |
| Attenuation/Rejection: | 45 dBc Min @ 0.79 GHz |
| Input Power (dBm): | 1 W Max |
| Ripple in 3 dB BW: | 0.8 dB Max @ Room Temperature |
| VSWR in BW: | 1.5 dB Min |
| Input/Output Impedance: | 50 Ohm |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -55 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |