Quantic PMI Model BPF-8D25G-1D5G-SFF is a Bandpass Filter with a 7.5 to 9 GHz passband and a minimum rejection of 70 dB from 10 to 15 GHz. This unit is painted blue in a housing measuring 1.58" x 0.59" x 0.39" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 8.25 |
| Bandwidth (GHz): | 1.5 |
| Passband Frequency (GHz): | 7.5 to 9 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 25 W Max |
| Rejection: | 70 dB Min @ 10 to 15 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.58" x 0.59" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -25 °C to +85 °C |