PMI Model BPF-9D05G9D49G-SFF is a bandpass filter with a 9.05 to 9.49 GHz pass band that features 1 dB maximum insertion loss, and 2 ns maximum group delay. Package size is 3.86" x 0.71" x 0.47" and is equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 9.27 |
| Bandwidth (GHz): | 9.05 to 9.49 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| Input Power (dBm): | 37 dBm (5 W) Max |
| Group Delay: | 2 ns Max |
| Ripple: | 0.6 dB Max |
| Rejection: | 25 dB Min @ 8.65 to 8.865 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.86" x 0.71" x 0.47" |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 to +85 ˚C |
| Temperature (Storage): | -55 to +100 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |