Quantic PMI model BPF-9D1G9D3G-20W-SFF is a bandpass filter with a 9.1 to 9.3 GHz passband offering 1.4:1 VSWR, 20 W power handling, and 2.3 dB insertion loss. Package size is 47 mm x 17 mm x 9 mm and is equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 9.2 |
| Bandwidth (GHz): | 9.1 to 9.3 |
| Insertion Loss (dB): | 2.3 dB Max |
| Input Power (dBm): | 43 dBm Max |
| Rejection: | 60 dB @ DC to 8.9 GHz & 9.5 to 18 GHz 20 dB @ 8.9 to 9 GHz & 9.4 to 9.5 GHz |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 47 mm x 17 mm x 9 mm (1.85" x 0.67" x 0.35") |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |