| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.7 to 26.9 |
| Frequency Min (GHz): | 26.7 |
| Frequency Max (GHz): | 26.9 |
| Insertion Loss (dB): | 5 dB Typ |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 2.0:1 goal 3.0:1 Max |
| Control Type: | TTL |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Amplitude Balance: | ±1 dB Typ |
| Phase Shift Control Input: | TTL "0" = 0" TTL"1" = 180° |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max -5 VDC @ 20 mA Max |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Phase Variation: | ±10° Typ |
| Power Handling: | 20 dBm Opearational |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C TO + 125 °C |
| Humidity: | UP TO 90%, NON-CONDENSING |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 2 13B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |