Quantic PMI Model BPM-5G6G-180-SFF is a Bi-Phase Modulator that operates over the frequency range of 5 to 6 GHz that has an insertion loss of 2.5 dB and offers a fast switching speed of 500 ns maximum. This unit operates on ±5 VDC, package size is 1.63" x 2.25" x 0.5" and supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 1.7:1 Max |
| Control Type: | TTL |
| Phase Shift: | 0 (REF) & 180 ± 5° |
| Amplitude Ripple: | 0.5 dB P-P Max |
| Switching Time: | 500 ns Max |
| Input Power: | 20 dBm CW, 1 W Max |
| Control: | TTL Compatible |
| Power Supply: | ±5 VDC @ 50 mA |
| Power/ Ground Connectors: | Solder Pins |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.63" x 2.25" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 ºC to +100ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |