Quantic PMI Model BPM-0R52-180-SFF is a 0 to 180°, miniature, single balanced, bi-phase modulator/ shifter with TTL control logic operates 0.5 to 2 GHz frequency range that offers 0 & 180° phase states with an insertion loss of 2.5 dB typical, VSWR: 2.0:1, operating input power of 20 dBm and a switching speed of 15 ns. This Model uses TTL control logic (ECL logic is available) in a package size of 2.5" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| Phase States: | 0° / 180° |
| VSWR: | 2.0:1 Max / 1.5:1 Goal |
| Control Type: | TTL |
| Amplitude Balance: | 1 dB Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Operating |
| Carrier Suppression: | 15 / 20 dB Typ |
| Control: | TTL |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max -5 VDC @ 20 mA Max |
| Switching Speed: | RISE: 10 ns Max FALL: 10 ns Max |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 1.0" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40° C to +85° C |
| Temperature (Storage): | -40° C to +100° C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |