BR-10G-300M-SFF
Preliminary
Band Reject (Notch) Filter
Quantic PMI Model BR-10G-300M-SFF is a Band Reject (Notch) Filter with center frequency of 10 GHz; notch bandwidth of 0.3 GHz; and a maximum VSWR of 1.8 :1. Package size is 4.72" x 0.98" x 0.59" with SMA female connectors in and out.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 10 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 0.3 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Passband Frequency (GHz): | DC to 9.55 13.15 to 18 |
| Passband VSWR: | 1.8:1 Max |
| RF Input Power: | 10 W Max |
| Rejection: | 40 dB Min |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 4.72" x 0.98" x 0.59" 120 x 25 x 15 mm |
| Finish: | Silver Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C |