Quantic PMI Model BRF-26D6G-800M-CD-1 is a Band Reject Filter with center frequency of 11.995 and 39.5 GHz and notch bandwidth of 26.2 to 27 GHz, with a VSWR of 2.0:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.5" x 0.75" x 0.4" with 24mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 11.995, 39.5 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 26.2 to 27 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 4 dB Typ |
| Passbands (GHz): | 0.01 to 24 (Band 1) 31 to 48 (Band 2) |
| Passband VSWR: | 2.5:1 Typ |
| Power Handling of Passbands: | 10 dBm Max |
| Notch: | -70 dB Typ from 26.2 to 27 GHz |
| Power Handling of Notch Signal: | 10 W (40 dBm) for 26.2 to 27 GHz |
| Fungus: | MIL-STD-202F, Method 508.2 |
| Connectors In/Out: | 2.4mm Female |
| Size: | 1.50" x 0.75" x 0.40" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |