Quantic PMI Model BRF1370-50-CD-TNCFF-LK is a band reject filter with center frequency of 1.37 GHz and a notch bandwidth of 60 MHz with a notch depth is 50 dB. This filter is rated to handle 10 W and is supplied with TNC connectors. The package measures 3.25" x 0.77" x 1.0".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 1.37 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 0.060 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 1.5 dB or Less |
| Notch Depth: | 50 dB |
| Lower Passband (GHz): | 0.8 to 1.2 |
| Upper Passband (GHz): | 1.45 to 2.7 |
| RF Input Power: | 10 W CW Max |
| Connectors In/Out: | TNC Female |
| Size: | 3.25" x 0.77" x 1.00" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating: | -40 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |