PMI Model CDT-2M18-30-BB-DE-D-OPT2M2G is a threshold detector that operates over the 2 MHz to 2.0 GHz frequency range. This model has a low insertion loss of 2.5dB maximum and operates over an input power range of -30 to 0dBm. The threshold level is adjustable and the output signal is TTL positive logic. In addition to the threshold detector, this unit offers an analog detected output voltage of 0 to 2.5VDC. The operating voltage is ±15VDC and the unit measures 2.5" x 2.9" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.002 to 2.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.002 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 2 GHz |
| Threshold: | Adjustable |
| Detected Output Type: | TTL |
| VSWR: | 1.9:1 Maximum |
| Insertion Loss (dB): | 2.5dB Maximum |
| Power Plus: | +15 Volts @ 100mA |
| Power Minus: | -15 Volts @ 40mA |
| Power Range: | Operational: -30 to 0dBm (10kHz, Video Bandwidth) |
| Output Polarity: | Positive |
| RF Damage Level: | +28dBm Minimum |
| Threshold Level: | 0 to 2.5VDC |
| Detected Output: | 0 to 2.5VDC |
| RF Connectors: | SMA |
| Size: | 2.5 x 2.9 x 0.5 Inches |
| Weight: | 3 Ounces Typical |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0ºC to +50 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |