Quantic PMI Model CIR-10G11G-23-30W-TAB is a circulator that operates over the frequency range 10 to 11 GHz with an insertion loss of 0.3 dB and an isolation of 23 dB. Model is outfitted with TAB connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 11 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 11 |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max |
| VSWR: | 1.2:1 Max |
| Forward Power: | 30 W |
| Reverse Power: | 30 W |
| Connectors: | TAB |
| Size: | 0.350'' x 0.591'' x 0.307'' |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |