Quantic PMI Model CIR-13751425-23-DI is a drop-in circulator that operates over the frequency range of 13.75 to 14.25 GHz with a maximum insertion loss of 0.3 dB and a minimum isolation of 23 dB. Package size is ~0.591" x 0.35" x 0.307".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 13.75 to 14.25 |
| Frequency Min (GHz): | 13.75 |
| Frequency Max (GHz): | 14.25 |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max |
| VSWR: | 1.2:1 Max |
| Forward Power: | 30 W |
| Reverse Power: | 30 W |
| Size: | 0.591" x 0.35" x 0.307" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |