Quantic PMI Model CIR-15G18R2G-20-SFF is a circulator that operates over the frequency range 15 to 18.2 GHz with an insertion loss of 0.4 dB and an isolation of 20 dB. Package size is 0.71" x 0.51" x 0.54" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 15 to 18.2 |
| Frequency Min (GHz): | 15 |
| Frequency Max (GHz): | 18.2 |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB Max |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Forward Power: | 60 W Typ |
| Reverse Power: | 60 W Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.71" x 0.51" x 0.54" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 °C to +60 °C (Operating), -5 °C to +65 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |