Quantic PMI Model CIR-2D9G3D5G-18-NFF is a coaxial circulator that operates within the 2.9 to 3.5 GHz frequency range that features 0.5 dB insertion loss, and 18 dB isolation. Housing size is 1.772" x 1.811" x 1.024" with N type female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.9 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 2.9 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Forward Power: | 600 W Max |
| Reverse Power: | 600 W Max |
| Connectors: | N Female |
| Size: | 1.772" x 1.811" x 1.024" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C |