Quantic PMI Model CIR-2G4G-16-SFF is a circulator that operates over the frequency range 2 to 4 GHz with an insertion loss of 0.6 dB and an isolation of 16 dB. Package size is 1.26" x 1.34" x 0.83" and is outfitted with SMA female connectors. →
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR: | 1.35:1 Max |
| Forward Power: | 80 W Typ |
| Direction: | 1 → 2 → 3 |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.26" x 1.34" x 0.83" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 ºC to +60 ºC (Operating), -5 ºC to +65 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |