Quantic PMI Model CIR-5G4R5G9R-36-PIN is a circulator that operates over the frequency range 5.4 to 5.9 GHz with an insertion loss of 1 dB and an isolation of 36 dB. Package size is 0.69" x 0.65" x 0.3" with solder pins for surface mount applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5.4 to 5.9 |
| Frequency Min (GHz): | 5.4 |
| Frequency Max (GHz): | 5.9 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Forward Power: | 65 W Typ |
| Reverse Power: | 65 W Typ |
| Connectors: | Pin |
| Size: | 0.69" x 0.65" x 0.3" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -30 °C to +75 °C (Operating), -40 °C to +85 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |