Quantic PMI model CL-13D8G-65M-SFF is a bandpass filter centered at 13.8 GHz with a 65 MHz 3 dB bandwidth, maximum insertion loss of 4 dB, and maximum VSWR of 1.5:1. This model can handle 30 dBm CW input power and is equipped with female SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 13.8 |
| Bandwidth (GHz): | 13.7675 to 13.8325 (3 dB) |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Input Power (dBm): | 30 dBm CW Max 33 dBm Peak Max |
| Rejection: | 44 dBc @ 13.7 & 13.9 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.87" x 0.90" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +10 ˚C to +40 ˚C |
| Temperature (Storage): | -40 ˚C to +85 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202. Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |