Quantic PMI Model CL-3D1G-400-CD-SFF is a Bandpass Filter centered at 3.1 GHz with a nominal bandwidth of 0.4 GHz. The filter housing is precision machined and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 7.13" x 1.14" x 0.94" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3.1 |
| Bandwidth (GHz): | 0.4 Min (2.9 to 3.3) |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Power Handling (dBm): | 1200 W Min |
| Rejection: | 45 dBc Min @ DC to 2.7 GHz, 50 dBc Min @ 3.7 to 6 GHz, 45 dBc Typ @ 6 to 12 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 7.13" x 1.14" x 0.94" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |