Quantic PMI Model CL11D3-1G-CD-SS is a bandpass filter centered at 11.3 GHz with a nominal bandwidth of 1 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.750" x 0.50" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 11.3 |
| Bandwidth (GHz): | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB |
| Rejection: | -20 dBc @ 10.4 GHz, -50 dBc @ 9 to 19 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.750" x 0.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |