Quantic PMI Model CL11D5G-11G-CD-SFF is a Bandpass filter with a center frequency of 11.5 GHz; a bandwidth of 11 GHz and a passband frequency of 6 to 17 GHz. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.77" x 0.785" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 11.5 |
| Bandwidth (GHz): | 11 |
| Passband Frequency (GHz): | 6 to 17 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ |
| Insertion Loss (Pass Band): | 2 dB Typ |
| Rejection: | 50 dB (6% away from band edges) |
| VSWR in the Pass Band: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 1.77" x 0.785" x 0.50" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |