Quantic PMI Model CL12D24-300-CD-SFF is a bandpass filter centered at 12.24 GHz with a nominal bandwidth is 0.3 GHz. Package size is 2.25" x 0.4" x 0.5" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 12.24 |
| Bandwidth (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 dB |
| Rejection: | -40 dBc @ DC to 11.94 GHz, -40 dBc @ 12.54 to 36.72 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female / Female |
| Size: | 2.25" x 0.4" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |