Quantic PMI Model CL13D59-100-CD-SFF is a Combline Filter with a center frequency of 13.59 GHz and a bandwidth of 0.1 GHz @ 3 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.50" x 0.50" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 13.59 |
| Bandwidth (GHz): | 0.1 @ 3 dB |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Insertion Loss (Pass Band): | -4 dB Max |
| VSWR in the Pass Band: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.50" x 0.50" x 0.50" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to 85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to 125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |