Quantic PMI Model CL15G-6G-CD-SS is a Bandpass filter that offers a passband of 15 GHz with a passband insertion loss of -1 dB and a VSWR of 1.2:1. Stopband rejection of -40 dB typically is provided from 2 to 10 GHz. This model is offered with field removable SMA connectors so it can be used in connectorized form or as a drop-in module. Package size is 1.5" x 0.40" x 0.5".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 15 |
| Bandwidth (GHz): | 6.75 (@ 3 dB) |
| 3 dB Bandwidth: | 6.75 |
| 1 dB Passband: | 6.5 GHz |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Insertion Loss (Pass Band): | -1 dB |
| Input Power (dBm): | 5 W |
| Passband Ripple: | -1 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | -40 dB Max (2 to 10 GHz) -20 dB Max (19 GHz) |
| Rejection @ 2 to 10 GHz: | -40 dB Max |
| Rejection @ 19 GHz: | -20 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Size: | 1.50" x 0.40" x 0.50" |
| Weight: | 1.75 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |