Quantic PMI Model CL1848-304-CD-NFF is a bandpass filter centered at 18.48 GHz with a nominal bandwidth of 0.304 GHz. Package size is 4.25" x 1.0" x 1.5" with Type N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 18.48 |
| Bandwidth (GHz): | 0.304 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Rejection: | -60 dBc @ DC to 9.3 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | Type N Female |
| Size: | 4.25" x 1.0" x 1.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |