Quantic PMI Model: CL1G-500-CD-SFF is a combline bandpass filter centered at 1 GHz and with a 0.5 GHz passband. The filter features high out of band rejection and low passband insertion loss. The housing size is 2.0" X 0.95" X 0.50" with SMA (f) connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 1 |
| Bandwidth (GHz): | 0.5 @ 1 dB |
| Passband Flatness (dB): | 0.2 dB Min |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Attenuation at 0.1 GHz: | 90 dB Min |
| Power Handling (dBm): | 30 dBm Max |
| Group Delay: | 0.8 ns Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" X 0.95" X 0.50" |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |