PMI Model CL22500-9000-CD-SS is a High Pass Filter with passband of 18 to 35 GHz. It has a passband 3 dB cutoff of 17.2 GHz, an insertion loss of 1.5 dB maximum, a rejection of -54 dB @ 10 GHz and a VSWR of 2.0:1. This model has SMA female connectors and a size of 0.61" x 0.56" x 0.50".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 26.5 |
| Bandwidth (GHz): | 17 |
| 3 dB Bandwidth: | 17.2 |
| Passband Frequency (GHz): | 18 to 35 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Rejection: | -54 dB @ 10 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.61" x 0.56" x 0.50" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |