Quantic PMI Model CL30G-24G-CD-292FF is a bandpass filter with a center frequency of 30 GHz with a nominal bandwidth of 24 GHz and a maximum insertion loss of 2 dB. Small package size of 1.75" x 0.55" x 0.39" package outfitted with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 30 |
| Bandwidth (GHz): | 24 |
| Passband Frequency (GHz): | 18 to 42 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Power Handling (dBm): | 37 dBm (5 W) Max |
| Rejection: | 70 dBc Min @ DC to 15 GHz, 50 dBc Min @ 15 to 16 GHz, 30 dBc Min @ 16 to 17 GHz, 30 dBc Min @ 43 to 44 GHz, 50 dBc Min @ 44 to 45 GHz, 70 dBc Min @ 45 to 46 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.75" x 0.55" x 0.39" (44.45 mm x 14 mm x 10 mm) |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |