Quantic PMI Model CL3G-1G-CD-SS is a Narrow Bandwidth Cavity Filter with a center frequency of 3 GHz and an insertion loss of 0.5 dB. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 1.8" x 0.95" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection: | 30 dB Min @ 0.5 to 1.5 GHz 40 dB Min @ 6 to 7 GHz 50 dB Min @ 9 to 19 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.8" x 0.95" x 0.50" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, METHOD 508.2 |