Quantic PMI Model CL3G-50-CD-SS is a Combline Bandpass filter with a center frequency of 3 GHz; bandwidth of 0.05 GHz and a VSWR of 1.5:1. Precision machined housing and silver plated to provide the highest possible Q. Package size is 2.0" x 0.95" x 0.50" with SMA female connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 3 |
| Bandwidth (GHz): | 0.05 |
| 3 dB Bandwidth: | 0.05 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection @ 3.2 GHz: | 20 dB Min |
| Rejection @ 5 to 7 GHz: | 30 dB Min |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Amplitude Matching: | ±0.15 dB |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 0.95" x 0.50" |
| Weight: | 1 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC (Operating) |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |